Usychanie świerka w ogrodzie

Usychanie świerka w ogrodzie

USYCHANIE ŚWIERKA W OGRODZIE

Świerk w ogrodzie - co warto wiedzieć?

Świerk to drzewo z rodziny sosnowatych, które przez cały rok pozostaje zielone. Na świecie występuje około 38 gatunków świerków. W naszych ogrodach coraz częściej widzimy problemy z usychaniem tych drzew. Świerki są mało wymagające, ale ostatnio coraz częściej widzimy, że ich kondycja słabnie. Najczęstszym powodem jest brak wody, co można łatwo rozwiązać, montując systemy automatycznego nawadniania. Niewłaściwe zaopatrzenie w wodę może prowadzić do chorób grzybiczych i ataków szkodników. 

Mszyca świerkowa

Mszyca świerkowa różni się od innych owadów tym, że preferuje sztywne igły, a nie miękką tkankę. Żeruje na starszych igłach, nie atakując młodych pędów. To powoduje, że świerk wygląda, jakby usychał od środka, pozostawiając jedynie młode, zielone pędy.

Owady te stają się aktywne już na początku wiosny, szczególnie po łagodnej zimie, na przedwiośniu. Ślady działalności mszycy są widoczne w maju i czerwcu, jednak wtedy jest już za późno na ochronę roślin, ponieważ mszyca kończy swoją aktywność.

Jeśli chcemy zapobiec chorobie drzewek, musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie i prawidłowy odczyn gleby. Dobry projekt ogrodu powinien uwzględniać system nawadniania, a czasem nawet wymianę gleby na taką o odpowiednim odczynie. Ważne jest też zabezpieczenie przed chwastami za pomocą ściółkowania. Dzięki tym zabiegom dostarczymy roślinom wszystko, czego potrzebują, co pomoże świerkom zyskać naturalną odporność. Jeśli mimo to na spodzie igieł zauważymy mszyce, należy zastosować preparat owadobójczy.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zapobieganiu, nasze świerki będą zdrowe i piękne przez wiele lat.

FYTOFOROZA

Fytoftoroza to choroba wywołana przez grzyby z rodziny Phytophthora. Objawy tej choroby to żółknące, a następnie brązowiejące i usychające igły. Choroba zaczyna się od wierzchołka drzewa i powoli obejmuje jego niższe partie. Dodatkowo, u podstawy pnia mogą pojawić się brunatne plamy, które stopniowo kierują się w górę pnia.

Częstą przyczyną występowania tej choroby jest brak lub źle wykonany system nawadniania. Zarówno nadmiar, jak i niedobór wody mogą być szkodliwe dla roślin. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany automatyczny system podlewania nie tylko zapewni roślinom odpowiednią ilość wody, ale także zapobiegnie nadmiernemu uwilgotnieniu podłoża. Podlewanie z węża czy wiadra nie daje takich samych efektów jak system nawadniający.

W większości przypadków, gdy drzewo jest zainfekowane fytoftorozą, ostatecznie umiera. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w ogrodzie, należy usunąć zainfekowane drzewo wraz z korzeniami, a miejsce po drzewie odkazić preparatem antygrzybowym.

Prawidłowa pielęgnacja i odpowiednie nawodnienie są kluczowe, aby zapobiec chorobom takim jak fytoftoroza. Dzięki temu nasze świerki mogą rosnąć zdrowo i pięknie przez wiele lat.

Pleśń śniegowa 

Pleśń śniegowa jest często kojarzona z trawnikami, jednak długotrwale zalegający śnieg może również wpływać na kondycję świerków. Choroba ta objawia się gęsto-brunatną grzybnią, która pojawia się na gałęziach. W wyniku jej działania dochodzi do brunatnienia i obumierania drzewa.

Aby zapobiec rozwojowi pleśni śniegowej, na przedwiośniu należy usuwać nadmiar śniegu z drzew. Jeśli zauważymy pierwsze objawy choroby, powinniśmy opryskać rośliny odpowiednim środkiem przeciwgrzybowym.

Regularne monitorowanie stanu drzew i odpowiednie działania prewencyjne mogą pomóc w ochronie świerków przed pleśnią śniegową, zapewniając im zdrowy wzrost i długowieczność.

Brunatnienie igieł świerka 

Brunatnienie igieł świerka to choroba grzybowa, której objawy można zauważyć już rok wcześniej. Pod koniec sezonu letniego pojawiają się żółte plamy i cętki na igłach, które z czasem stają się brunatne. W następnym roku igły umierają i opadają.

Częstym powodem występowania tej choroby jest brak lub źle wykonany system nawadniania. Zarówno nadmiar, jak i niedobór wody mogą być szkodliwe dla roślin. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany automatyczny system podlewania zapewni roślinom odpowiednią ilość wody oraz zapobiegnie nadmiernemu uwilgotnieniu podłoża. Podlewanie z węża czy wiadra nie jest w stanie zapewnić najlepszych rezultatów.

Dbając o odpowiednie nawodnienie i monitorując stan roślin, możemy skutecznie zapobiegać chorobom takim jak brunatnienie igieł świerka, co pozwoli cieszyć się zdrowymi i pięknymi drzewami w ogrodzie.

Brak wody – jak możemy pomóc?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że świerki mają bardzo płytki system korzeniowy. Z tego powodu źle znoszą upały oraz letnie i zimowe susze. Zimą brak śniegu oraz wiatr mogą bardzo przesuszać drzewa. Montaż systemu nawadniania nie tylko zapewni świerkom doskonałe warunki do życia, ale także zabezpieczy je przed przesuszeniem podczas suszy, która w Polsce staje się coraz bardziej powszechna.

Trzeba pamiętać, że świerk nie lubi cienia. Najlepiej rośnie w słońcu lub półcieniu, dlatego jest tak często wykorzystywany w ogrodach.

Poza tym, w okresie świątecznym, świerk może wprowadzić wyjątkowy nastrój do ogrodu. Popijanie ciepłego kakao na mrozie przy pięknie ozdobionym świerku to doskonały sposób na spędzenie zimowego wieczoru.

Pamiętajmy, że dbając o odpowiednie nawodnienie świerków, zapewniamy im zdrowy wzrost i piękny wygląd przez cały rok. Warto zainwestować w system nawadniania, który dostarczy roślinom odpowiednią ilość wody, szczególnie w okresach suszy.